Eesti psoriaasihaiged: piinlikud momendid on meie argipäev

Psoriaas – pärilik nahahaigus.

FOTO: Internet

Tuleval esmaspäeval on maailma pilgud pööratud psoriaasile, tähistatakse Ülemaailmset Psoriaasipäeva. Eestis kannatab igapäevaselt psoriaasist tingitud vaevuste all ligi 43 000 inimest, kelle igapäevaelu dikteerib see haigus suuremal või vähemal määral.

 

Psoriaas on haigus, mis ei põhjusta haigel vaid füüsilisi vaevusi vaid ka psühholoogilisi. Viimased on tihtipeale keerulisemadki taluda. Suurt emotsionaalset ja psüühilist pinget põhjustab haigus seetõttu, et kaasinimesed seda haigust tihtilugu ei mõista.

Eesti Psoriaasiliidu juhi Georg Jurkanovi sõnul võib tuginedes liidu  poolt läbi viidud elustiili uuringutele öelda, et paljudel tekib psoriaasihaigetega suheldes piinlikke momente, sest nad ei tea sellest haigusest ning arvavad ekslikult, et tegemist on nakkushaigusega. ”Pea kõik meie liikmed on tunnistanud, et piinlikud momendid on nende argipäev,” tunnistab Jurkanov. ”Ei ole sugugi harvad juhused, kus psoriaatikuid ei teenindata juuksuris ja kosmeetikasalongis, neil palutakse lahkuda spordiklubist või ujulast,” lisab ta. ”Pange ennast kasvõi hetkekski sellesse rolli ja saate aru, mida see tähendab”, teeb ta ettepaneku.

Psoriaas on haigus, mis ei põhjusta haigel vaid füüsilisi vaevusi vaid ka psühholoogilisi.

Eesti Psoriaasiliit tähistab Ülemaailmset Psoriaasipäeva sel laupäeval toimuva konverentsiga.  Psühholoog Monika Loit-Kilgas räägib haigete elukvaliteedi teguritest ja väärtushinnangutest, toimetulekust ja eneseabist. Põhja-Eesti Regionaalhaigla arst-dermatoveneroloog dr. Maigi Eisen selgitab psoriaasi kaasaegset ravi ja selle kättesaadavust. Pärna Kliiniku arst-reumatoloog dr. Ivo Valter kirjeldab käimasolevaid psoriaatilise artriidi uuringuid ja võimalusi.

Psoriaas ehk soomussammaspool on krooniline mittenakkav põletikuline nahahaigus, mille puhul tekivad nahale punetavad valkjate kettudega kaetud sõlmekesed. Need võivad ka sügeleda ja olla valulikud. Psoriaas on küllaltki tihti ettetulev nahahaigus, esinedes 2-3 %-l elanikkonnast, olles meestel ja naistel võrdse sagedusega. Eestis põeb seda haigust ca 43 000 inimest. Umbes 10-30%-l psoriaasi põdevatel haigetel esinevad kaasuvana ka küünte muutused ning liigeste kahjustus.

Eesti Psoriaasiliit (EPsoL) tegutseb Tallinnas 27. aastat ja liidul on tänase päeva seisuga 356 liiget. Allorganisatsioonid asuvad Viljandi-, Saare- ja Järvamaal. Psoriaasiliidu eesmärgiks on seista psoriaasihaigete parema elukvaliteedi ja ravi kättesaadavuse eest,  Igapäevaselt tegeletakse teavitustööga, kaasatekse inimesi erinevatele üritustele, haritakse üldsust, et ühiskond psoriaatikuid ei pelgaks. Vaata lisa www.epsol.ee;  www.worldpsoriasisday.com

Tagasi üles