Levinud taimekaitsevahendite müük lõpetatakse

Birgit Itse
, birgit.itse@ajaleht.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Veekogude ääres ei tohi umbrohutõrjeks glüfosaate kasutada juba praegu, küll aga niitmist.
Veekogude ääres ei tohi umbrohutõrjeks glüfosaate kasutada juba praegu, küll aga niitmist. Foto: Birgit Itse /Järva Teataja

Lähtuvalt Euroopa Komisjoni määrusest on Eestisse nüüdsest keelatud tuua glüfosaati sisaldavaid taimekaitsevahendeid. See tähendab Eestis 14 taimekaitsevahendi müügi lõppemist.

Põllumajandusamet andis teada, et Euroopa Komisjon võttis 1. augustil vastu rakendusmääruse, mis kehtestab rangemad piirangud glüfosaati sisaldavatele taimekaitsevahenditele. Kõik liikmesriigid peavad tagama, et toimeainena glüfosaati sisaldavad taimekaitsevahendid ei sisaldaks enam kaaskoostisainena polüetoksüleeritud rasvamiini (Polyethoxylated tallow amine).

„Eestis on registreeritud 14 taimekaitsevahendit, mis sisaldavad nimetatud kaaskoostisainet,“ ütles Põllumajandusameti taimekaitse ja väetise osakonna juhataja Maris Raudsepp.

Nende toodete kaubanduslikud nimetused on Agro-Glyfo 360, Amega 360 SL, Klinik 360 SL, Barclay Barbarian 360, Dominator, Glyphomax, Glyfos Supreme, Glyphogan 360 SL, Master Gly 36T, Rodeo, Roundup FL 540, Rosate 36, Shyfo, Symbol.

„Tooteid ei tohi enam Eestisse tuua alates 22. augustist. Nii põllumajandustootjatel kui ka väikeaiapidajatel on oluline teada, et vastavalt Euroopa Liidu reeglitele on Põllumajandusamet andnud nendele taimekaitsevahenditele ajapikenduse müügiks 6 kuud ja seejärel veel täiendavalt kasutamiseks 12 kuud,“ lisas Raudsepp.

Polüetoksüleeritud rasvamiin on üks mitmetest glüfosaati sisaldavates taimekaitsevahendites laialt kasutatavatest pindaktiivsetest lisaainetest, mis parandab toote toimimist. Sellised pindaktiivsed ained suurendavad taimekaitsevahendite märguvust, mistõttu toimeaine saab tungida paremini läbi taime pinna. Euroopa Toiduohutusameti hinnangul on polüetoksüleeritud rasvamiin märkimisväärselt toksiline kõigi uuritud näitajate puhul ja potentsiaalselt kahjulik inimese tervisele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles