Käib metskitsede suur suvine jooksuvõistlus

Ingmar Muusikus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Ingmar Muusikus

Loodus on sedamoodi seadnud, et metskitsed peavad pulmapidu keset suve juulikuus. Pulmad on kitsele, aga eriti just sokule üks lõputu jooksmine. Jooks käib uue elu loomise nimel.

Sokk ehk isane metskits hakkab varakult pulmaajaks valmistuma. Pärast talvist karjalist eluviisi muutub isasloom kevadel territoriaalseks ja ajab teised isasloomad oma kodupiirkonnast välja. Siis pole pulmaajal tülikaid konkurente eluliselt oluliste tegevuste juures segamas. Sokud üritavad end maksma panna seal, kus elab võimalikult palju emasloomi.

Territooriumit tähistavad sokud kraapimise ja sarvede hõõrumisega. Aasta esimeste kuude jooksul kasvatatud sarvepartii nühitakse kevadel nahast puhtaks, hõõrudes samal ajal silmade juures ja otsmikul paiknevate näärmetega lõhnamärke noorte puude tüvedele, okstele ja põõsastele. Sageli kasutavad sokud aastast aastasse kindlaid puid, need on kohati koorest paljad ja märgatavad inimeselegi.

Sigimisajal aktiveeruvad näärmed tagajalgade sõrgatsite vahel. Iga samm annab lõhnateavet liikunud isendi soo, vanuse ja seisundi kohta. Metskitsedel on suurepärane haistmine ja kuulmine.

Kuuldavaks teevad nii sokud kui ka kitsed end kaugelekostuva haukumisega, mis meenutab natuke koera ega taha mõnikord kuidagi vaikida. «Nii ilus loom ja nii kole hääl!» imestab jälle keegi ärritunud metskitse kuulates.

Pulmade ajal on sokule omane käre hüüd, kitsele aga kõrge häälitsus. Tallesid kutsuvad kitseemad aga iseloomuliku peenikese piiksuva häälega.

Innaaeg kestab kitsel vaid paar päeva. Kui sokk ja kits on kokku saanud, algab üksteise tagaajamine. See on ainuvõimalik moodus õnnestunud pulmadeks, sest vaid pikk jooksutuur kutsub emasloomal esile ovulatsiooni. Kits ees ja sokk sabas, joostakse mööda heinamaid, raiesmikke ja võsasid. Vahepeal tõmmatakse veidi hinge, võetakse kosutuseks suutäis rohtu ja lipatakse edasi. Kulminatsiooni lähenedes hakatakse jooksma ringiratast, millest jäävad rohu sisse tallatud sõõrid.

Soku ja kitse suhe on lühike. Pärast paaritumist püüab sokk peagi leida uue emaslooma, kelle sabas järgmised päevad joosta. Pulmaaeg kestab metskitsel, meie tänavusel aasta loomal, veel ka augustis. Heade geenidega tippvormis sokk võib suve lõpuks end päris ära väsitada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles