Politsei õpetab lastevanemaid ennetama netis varitsevaid ohte

FOTO: Panthermedia / Wavebreakmedia ltd

Pilt on illustratiivne.

Politsei ja piirivalveamet (PPA) ning sihtasutus Innove õpetavad lastevanemaid märkama ja ennetama olukordi, kus probleemidesse sattunud laps võib oma muredele internetis lahendusi otsides hoopiski endale kahju teha.

"Üha enam on sagenenud avalikusse jõudnud juhtumid, mil noori on veebi- ja sotsiaalmeediapõhistes mängudes kutsutud üles endale viga tegema või muul viisil ebasobivalt käituma," märgivad PPA ja Innove lastevanematele saadetud kirjas ning esitavad lühikese juhise, mida oma lapse puhul jälgida, et selliseid olukordi ennetada.

Lapse mure on tõsine, kui:

- tal on hirmutavad unenäod, raskused uinumisel, rahutu uni;

- tal on ebamäärased hirmud, hirm tundmatu ja/või elumuutuste ees;

- ta on endasse sulgunud, apaatne ja kaotanud huvi;

- ta on ülimalt kartlik ja/või häbelik;

- ta on ülierutunud, püsimatu ja/või rahutu;

- ta on ärritunud ja esineb vihapurskeid;

- tal on muutusi söömisharjumustes;

- ta on kurtnud valusid.

"Tihti ei soovi või julge noored oma muredega pöörduda  õpetajate või lastevanemate poole, ning ostivad tihti muremõtetele leevendust ja vastust näiteks interneti keskkondadest, kus ohtusid on aga keeruline ette hinnata ja kontrollida. Noored võivad sattuda seltskondadesse, kes nende probleemidele sugugi lahendusi ei paku," märgivad PPA ja Innove ning esitavad veebikonstaablite  koostatud soovitusi, millele tähelepanu pöörata.

Tähelepanu tuleb osutada:

- muutuvale veebikäitumisele, kui laps hakkab postitama tavapärasemast rohkem või lõpetab igasuguse postitamise;

- postituste sisule, näiteks on jagatud lauludel tähendus ja sõnum;

- uutele sõpradele: mida rohkem on võõraid, seda suurem on tõenäosus, et tema praeguste sõprade ja tema vahel võib olla tõsiseid muresid, millega laps ise toime ei oska tulla;

- uutele jälgitavatele lehtedele, nagu „mures noor“, „suitsiid“ „I am not dead yet“;

- Sarahah ja Periscope'i äppide kasutusele. Esimese kaudu on kõige enam tehtud anonüümset kiusamist, saadetakse soove, et palun tapa end ära ja muud sellist. Teine videoäpp on levinud vene koolides, kus lapsed võtavad nii-öelda laikide eest riideid ära ja katsuvad end, mitmed juhtumid on juba ka lastekaitseuurijateni jõudnud.

- kui laps hakkab enda mobiili- või arvutikasutust varjama.

Kui lapsevanem täheldab lapse käitumises ülaltoodud muutusi, tuleb lapsega suhelda ning pöörduda nõu ja abi saamiseks kooli tugispetsialisti või selle puudumisel lähima Rajaleidja keskuse poole.

Kahtlustäratava veebikäitumise või sellega tekkivate küsimuste korral soovitatakse pöörduda kooli noorsoopolitseiniku poole, kui tegemist on ühe kooli õpilastega. Muudel juhtudel võiks kirjutada veebikonstaabel Maarja Punakule või Andero Sepale ja vene keeles nõu saamiseks veebikonstaabel Jana Frolovale. Veebikonstaablid on leitavad ka Facebook keskkonnas. (BNS)

Tagasi üles