Edasiminek ravis: koolipoiss Rasmus neelab iseseisvalt toitu ja saab lühiajaliselt hakkama hingamisaparaadita

Vette kukkunud Rasmuse suurim edasiminek on ise toidu neelamine. Sellel aastal loodab Rasmus vabaneda hingamisaparaadist ja gastronoomist.

FOTO: Erakogu

Neljapäeval, 18. aprillil on  Lihula mõisas Lihula gümnaasiumi VII–XII klasside õpilastele heategevusball, mille eesmärk on annetada ballist kogunev tulu liikumatuks jäänud 16aastase Rasmuse raviks.

Lihula gümnaasiumi 77. lend on varemgi tegelenud heategevusega ja seega tuli sellest ajend, et aidata veel kedagi enne, kui kodukoolist lahkutakse.

Abi läheb 16aastasele Türi poisile, kellega juhtus 2018. aasta suvel traagiline õnnetus. Igati elurõõmus ja tegus Rasmus libises poistega rannas palli mängides Türi tehisjärve sillalt pea ees vette, mille sügavus oli vaid pool meetrit. Ta lõi pea vastu järve põhja, mille tagajärjel sai tema kael raskelt viga.

Sõber aitas Rasmuse kaldale. Poiss oli küll teadvusel, ent ta ei tundnud oma käsi ja jalgu ning esinesid hingamisraskused.

Õnnetuse tagajärjel on Rasmusel kaelavigastus ja ta on kaelast allapoole halvatud.

“Rasmusega kohtumine oli väga informatiivne, siiras ja motiveeriv. Temas on tohutu tahtejõud ja soov paraneda päriselt olemas. Meie abipalve on mõeldud kõikidele inimestele, kellele Rasmuse lugu korda läheb. Aitame tal koos voodist tõusta ja unistusi täita,” ütlesid heategevusballi peakorraldajad Liisa Raavel ja Svea Stahlman.

Poole meetri sügavusse vette libisenud Rasmuse liikumisvõime kadus kaelavigastuse tõttu.

FOTO: Erakogu

Rasmus ei saa iseseisvalt hingata ega ennast liigutada ning on hetkel täielikult sõltuv hingamisaparaadist ja ööpäev ringi lähedaste kohalolekust ja abist. Selleks et noormees saaks jälle ise hingama hakata ja vigastustest võimalikult hästi taastuda, vajab ta lisaks meditsiinilisele ja lähedaste abile ka füsio- ja tegevusteraapiat.

Rasmus on väga sihikindel noormees, kes annab endast teraapiates maksimumi ning tasapisi, kuid kindlalt liigub taastumise poole.

Viimase aja suurim edasiminek on iseseisev toidu neelamine ja terapeudi abiga õpib ta ka lusikaga söömist. Veel sellel aastal loodab Rasmus vabaneda hingamisaparaadist ja gastrostoomist. Praegu suudab ta ise hingata 10–15 minutit järjest.

AITA

Rasmuse aitamiseks on avatud konto, kuhu saab annetuse teha ürituse korraldaja Svea Stahlmani nimele EE521010011819558227 (SEB), kogu summa läheb noormehe aitamiseks. Makse selgitusse märkida “Rasmuse toetuseks”.

Annetuste abiga loodetakse osaliselt katta Rasmusele vajalike teraapiate ja meditsiiniliste tarvikute kulu.

Lisaks on võimalik teha ülekanne otse Rasmuse kontole: Rasmus Juhanson EE552200221024367692

Tagasi üles