Eve Klävini meelest on keelehuviliste välimaalastega kokku puutuda väga huvitav. See on omamoodi kultuurivahtusprogramm. Jah, õpitakse küll keelt, kuid räägitakse ka teistel teemadel, eri maade traditsioonidest, näiteks toidust. «Eelmisel kursusel kerkis üles teema, kes peaks restoranis õhtusöögi kinni maksma, kas mees või naine,» meenutab ta. «Kreeklane ütles, et kui naine tema eest maksaks, siis oleks nende vahel kõik läbi. Kui tal raha ei oleks, siis peaks naine selle talle salaja kasvõi laua alt ulatama. Ameerika tüdruk rõhutas, et igaüks maksab enda eest. Lihtne näide, aga tuli hästi välja, kuivõrd erinevad me tegelikult olla võime.»
Klävin õpetab eesti keelt nii koolitundides lastele kui vene ja inglise keele alusel ka täiendõppena välismaalastele. Nooremate huviliste seas annavad tooni Ukrainast tulnud tööliste lapsed, kuid eratunnist võib leida ka näiteks ühe valgevenelanna. Õpetatavaid on kokku mõnikümmend.
Kutsehariduskeskus koolitab keelehuvilisi mitmeti
Järvamaa kutsehariduskeskuse (JKHK) täienduskoolitusest on käimas veel üks keelekoolitus: eesti keele A1 taseme algkoolitus vene keele alusel, esimene moodul 80 tundi.
Õppetöö algas 5. novembril ja see on kaks korda nädalas teisipäeviti ja neljapäeviti. Õppijaid on neli. Neist kolme toetab töötukassa Järvamaa osakond ja ühe kulud katab tööandja. Õppetöö jätkub tänavu.
Koostöös Järvamaa haiglaga koolitas keskus eelmisel aastal ka haigla inimesi. Nad õppisid tööalast inglise ja vene keelt. Koolitustoetus tuli ESFi programmist «Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine».
Eelmisel kevadel oli koostöös Eesti Pagariga 80tunnine eesti keele A1 taseme algkoolitus vene keele aluse. Osales üheksa ettevõttes töötavat ukrainlast. Koolitustoetus tuli Eesti Pagarilt ja töötukassa Järvamaa osakonnalt.
Kevadel on tulemas tööalase inglise keele koolitus ettevõtte Saint-Gobain Glass Estonia SE Mäo tellimusel. Mäo klaasitehase inimestele on inglise keelt õpetatud 2018. aastal. Koolituskulud katab fettevõte.
Allikas: JKHK koolitusjuht Gärt Oselin