Opositsioon süüdistab võimuparteid vallavalitsuse politiseerimises

FOTO: Erakogu

Elari Hiis

Türi vallavanem Pipi-Liis Siemann ütles, et vallavanema abiks kandideeris viis inimest, kelle hulgast valiti välja endine Käru vallavanem Elari Hiis, kes kandideeris kohalike omavalitsuste valimistel koos Siemanniga Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) nimekirjas.

Siemann kinnitas, et erakonda kuulumine ei mänginud otsuse langetamisel mingit rolli. «Me ei tohigi sellisel puhul küsida inimese poliitilise kuuluvuse kohta,» lisas ta.

Viiest kandidaadist neli olid Siemanni ütlust mööda töötanud kas vallavanema või abivallavanemana ja neist neljast oli Hiis ainus kohalik elanik.

Siemann selgitas, et kui nad oleksid soovinud selle koha Hii­sile mängida, siis poleks nad konkurssi korraldanud, vaid  võtnud ta kohe tööle vallavanema abina.

Türi vallavolikogus opositsiooni kuuluv sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets ütles, et on valla juhtimise pärast tõsiselt mures, sest IRL lauspolitiseerib teadlikult vallavalitsust.

Siemann kinnitas, et Hiis oli lihtsalt tugevaim kandidaat ja tema igapäevatöös poliitika mingit rolli mängima ei hakka.

Elari Hiis sõnas, et tegemist on apoliitilise kohaga, kuid et konkurssi võitis võimul oleva erakonna liige, siis loomulikult saab arutleda teemal, kas see oli aus. «Eks sellel ole imelik lõhn tõesti juures,» lisas ta.

Ka Hiis kinnitas, et Türi võimuliidus polnud mingeid kokkuleppeid, et tema selle koha saab. «Ma polnud viimase hetkeni kindelgi, et kandideerin sellele kohale,» sõnas ta.

Hiis lisas, et Raplamaal on talle tööd juba pakutud, kuid otsustas Türi vallavalitsusse kandideerida seepärast, et elab nüüd selles omavalitsuses ja soovib ka oma panuse anda.

Suuremad töid uues ametis loetledes nimetas Hiis tervisekeskust, spordihoonet ja põhikooli.

Türi vallavolikogus opositsiooni kuuluv sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets ütles, et on valla juhtimise pärast tõsiselt mures, sest IRL lauspolitiseerib teadlikult vallavalitsust. «Ametikoht, kuhu erakonna liige tööle võeti, loodi teadlikult tema tööle võtmiseks, kogu konkurss sellele ametikohale on olnud täielik farss ja inimeste petmine, mida avalik võim kindlasti teha ei tohiks,» selgitas ta.

Läänemetsa meelest paistis kogu skeem välja juba vallavolikogus, kui püüti struktuuri paigutada ametniku töökohta, mille nimetus oli abivallavanem. «Juhtisime sellele tähelepanu, sest töökoha ülesanded on sellised, mida teistes omavalitsustes täidab poliitiliselt valitud abivallavanem, kes tuleb ja lahkub koos vallavanemaga. See oleks täiesti normaalne protsess ja oma heakskiidu ka opositsioonilt saanud,» selgitas ta.

Läänemetsa ütlust mööda tähendab ametniku töökoha loomine seda, et struktuuri paigutatakse oma partei liige, kes jääb sinna tööle ning võib näiteks vallavanema vahetudes pingestada kogu valla juhtimist. «Mäletatavasti lubas vallavanem Pipi-Liis Siemann apoliitilist inimest sellele kohale. Iseenesest on Elari Hiis võimekas inimene, kuid tema kinnitamine Türi vallavalitsuse struktuuridesse väga vale samm,» lausus ta. «Ma ootaks siinkohal koalitsioonipartneri Reformierakonna selgitust, miks sellised asjad juhtuvad ning kas neil on üldse ülevaadet, mis vallavalitsuses tehakse.»

Kõnealune ametikoht pidi algul kandma nimetust abivallavanem, kuid opositsiooni vastuseisu tõttu otsustati nimetada vallavanema abiks.

Elari Hiis kogus kohalikel valimistel Türi vallas 127 häält, jäädes sellega IRLi nimekirjas alla üksnes Pipi-Liis Siemannile.

Tagasi üles