Sinimustvalged viivad pilvedest kõrgemale

Tõenäosus, et juba lähiajal võib Järvamaa taevas näha hõljumas rohkem kui üht sinimustvalget lennuvahendit, on üsna suur, sest peale õhupalli on maakonnas ka lipuvärvides paraplaan.

Kui suvel esitletud kuumaõhupalli ostis Nurmsi külas asuv lennundusklubi Keelutsoon projektiraha toel, siis paraplaan on klubi juhi Jaano Rässa täiendus. «Paraplaani valmistamist toetas olulisel määral tootjatehas Little Cloud Prantsusmaal, kellele olen ka ekstreemsete lendude valdkonna demopiloot. Ülejäänud kulu oli minu kanda,» selgitas ta.

Rässa sõnas, et lähinädalatel jõuab kohale ka sinimustvalge madalalt hüppamise langevari.

Paraplaani, mille külge on võimalik kinnitada ka mootorit, esitles Rässa kolmapäeval. Udune ja madalate pilvedega ilm ettevõtmist kuigivõrd ei soosinud, kuid piloot Kalev Tikk viis palli õhku, pardal ka Jaano Rässa, kes kilomeetri kõrgusele jõudes tegi sinimustvalge paraplaaniga esimese hüppe – ja seda sinimustvalge õhupalli korvist. «Seal muidugi päike paistis,» märkis ta.

Polnud küll lauspilvisust, mistõttu maast ettevõtmist jälgijatele vahepeal pall paistis, ja siis jälle mitte.

Pealpool pilvi olijatel oli vaade nagu lennukis, mis sest et kümme korda madalamal – silme ees laius roosakasvalge vatjas kiht, millest maa otse alla vaadates tükati läbi paistis.

Õhupallist hüppes polnud Rässa ütlust mööda midagi ebatavalist, küll aga maandumises: tuli otsida pilveauke, kust maa läbi paistab, ja leida maandumiseks sobilik paik.

Paraplaan tuli alla otse Koigi karjääri, aga kuumaõhupall lendas veel tunnikese lähikonnas ja Kalev Tikk tõi selle alla Sõrandu külas, mille kohal ei olnud katvat pilvekihti.

Tšehhis valminud kuumaõhupalli kõrgus on 20 meetrit ja maht 2600 kuupmeetrit. Koos piloodiga võib korvis olla neli inimest. «Kui keegi tahab selle pealt hüpata – kas paraplaani või langevarjuga –, saab hüppajaid olla kaks, üks reisija peab koos piloodiga veel korvi jääma,» täpsustas Rässa.

Prantsusmaal toodetud paraplaan on 20,5ruutmeetrise pinnalaotusega. Peagi Sloveeniast tarnitav lipuvärvides langevari on 265 ruutjala suurune.

Kõigi kolme sinimustvalge lennuvahendiga kavatseb klubi käia võimalikult paljudel väliüritustel. «Tahame juubeliaastal pakkuda nii madalaid atraktiivseid mootorilende kui ka hüppeid,» selgitas Rässa.

Ta lisas, et peale riiklikel tähtpäevadel lendamise saab nende lennuvahenditega anda jumet spordivõistlustele või teistele üritustele.

Kui ilmaolud vähegi lubavad, võib sinimustvalget õhupalli ja paraplaani Järvamaal liuglemas näha juba homme. Jaano Rässa sõnas, et mitu päeva tuule suunda ette ennustada on raske, aga palli tõenäoline õhkutõus võiks olla Mündis, seejärel kulgeb pall madalalt üle linna, võtab siis oluliselt kõrgust juurde ja lõpuks tuleb ka hüpe.

Kas ja mis kell Paide kohal pilgud taeva poole pöörata, seda jälgige juba Järva Teataja digilehest.

Videot esimesest hüppest sinimustvalge paraplaaniga sinimustvalgest õhupallist vaata siit

Tagasi üles