Skip to footer
Saada vihje

Reformierakonna ja EKRE piir hägustus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
  • Järva valla koalitsioonis erakondlik kuuluvus nii oluline ei ole
  • Kui kohalikke inimesi hakatakse juhtima Tallinnast, siis see kukub läbi
  • Abivallavanema valimisega seekord ei kiirustatud

Aasta aega tagasi Järva vallas sõlmitud võimukokkuleppe alusel sai koalitsiooni üks pool, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, abivallavanema ja volikogu aseesimehe koha.

Kuumal ja kuival suvel hakkas võimuliit mõranema, kui EKRE saatis laiali pressiteate, et abivallavanem Marek Kask taandab end ametist. «Haldusreformi üks eesmärk oli juhtimiskulusid kärpida ja juhtimist tõhustada. Abivallavanemana töötades olen selgelt aru saanud, et kaks abivallavanemakohta on liiga palju,» põhjendas Kask. «Seetõttu pean aumehelikuks taanduda ametikohalt, mille olemasolul ma mõtet ei näe.»

EKRE mõte koalitsioonikaaslastele ei meeldinud, mis tähendas, et uus abivallavanem tuleb ametisse saada.

Kui sotsidel õnnestus käesoleval nädalal siseministrile mantlipärija leida paari päevaga, siis Järva vallas on otsitud EKRE eestvedamisel abivallavanemat kolm ja pool kuud.

Volikogu neljapäevasel istungiks oli kandidaat olemas. Üllatuslikult polnud ta mitte EKRE liige või nende nimekirjas kandideerinu.

EKRE Järva valla osakonna esimees ja vallavolinik Arvo Imsi tegi ettepaneku valida abivallavanemaks Toomas Tammik.

Aasta tagasi kandideeris Tammik Järva vallavolikokku Reformierakonna nimekirjas ja ta polnud tavaliige, vaid praegugi ripub Reformierakonna kodulehel teade, et Toomas Tammik on partei Järva valla piirkonna juhatuses.

Tegelikult astus Tammik hiljuti parteist välja.

Tammik selgitas, et nädal või kaks tagasi tegi talle ettepaneku hakata abivallavanemaks EKRE nimekirjas volikokku pääsenud Külvar Mand. «See tuli üpris ootamatult ka minule,» sõnas ta.

Tammik selgitas, et astus hiljuti Reformierakonnast välja. Millal ta partei hülgas, seda Tammik täpselt ei mäletagi, kuid uskus, et see võis juhtuda paar kuud tagasi. «Plaanisin seda sammu pikemalt ja ühel hetkel oli ID-kaart arvutis,» sõnas ta.

Tammik tunnistas, et kuigi astus Reformierakonnast välja, siis parteis ta pettunud pole ja see maailmavaade sobib talle.

Tammik kinnitas, et Reformierakonnast väljaastumine ja seejärel EKRE ettepanekul abivallavanemaks saamise vahel seoseid pole. «Järva valla koalitsioonis erakondlik kuuluvus nii oluline ei ole. Ühised eesmärgid ja ühised tegevused,» sõnas ta.

Tammiku viimase lausega oli päri ka Reformierakonna Järvamaa piirkonna esimees ja Järva vallavanem Rait Pihelgas, kes selgitas, et vallavalitsus ja volikogu tegutsevad ühise eesmärgi nimel ja erakonnad siin suurt rolli ei mängi. «Seda näitas ka hääletus, kus Toomas Tammiku kandidatuuri vastu oli ainult üks hääl,» sõnas ta.

EKRE varasema kriitika kohta valla aadressil ütles Pihelgas, et tegemist oli partei peakontori toodetud infoga.

«Tänane tõestab seda, et kui kohalikke inimesi hakatakse juhtima Tallinnast, siis see kukub läbi. Meil Järva vallas ei ole seda probleemi, et peakontor juhiks mõnda erakonda. Meil on koalitsioonis 13 inimest, kes teevad tööd selle nimel, et Järva vallas muutuks elu paremaks,» lausus ta.

Abivallavanema valimine võttis Pihelga selgitusel kaua aega seetõttu, et eelmine kord valiti abivallavanem kiirustades ja kiirustades tehaksegi vigu.

EKRE Järva valla osakonna esimees ja volikogu liige Arvo Imsi ütles, et Tammik ei pea nende erakonnaga liituma.

Samuti märkis ta, et kui suvel oli partei seisukohal, et kahte abivallavanemat pole Järva vallale vaja, siis praegu on nad seda meelt, et kahte abivallavanemat on Järva vallale siiski vaja.

Imsi lisas, et EKRE on vallas endiselt võimul ja kannab ka valitsusvastutust.

Järva vallavolikogus on 21 kohta. Reformierakonnal on viis, valimisliitudel Järva Valla Heaks ja Suur-Järvamaal neli, EKRE-l ja Isamaal kolm kohta ning Keskerakonnal ja Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal üks koht.

Pärast valimisi moodustasid koalitsiooni kõik erakonnad, kel on 21 kohaga volikogus 13 kohta. Opositsiooni jäänud valimisliitudel on kahe peale kaheksa kohta.

KOMMENTAAR

Jaak Madison

EKRE aseesimees

Ka mina olin üllatunud, kui uudist neljapäeval Järva Teatajast lugesin. See, et endisest reformierakondlasest sai abivallavanem, on EKRE Järva valla osakonna otsus.

Erakonna juhtkond sellest midagi ei teadnud ja mina isiklikult seda õigeks ei pea, sest see ajab valijaid segadusse.

Olen seda meelt, et Järva valla juhtimiseks piisaks ka ühest abivallavanema kohast.

Siin tuleb arvestada sedagi, et kolmest meie nimekirjas volikokku pääsenud inimesest kaks ei kuulu parteisse.

Kommentaarid
Tagasi üles