Taludes näeb alpakajoogat ja loorkakke

Merit Männi
Copy
Salapärane, samas lummav: loorkakk on kultuurmaastiku lind, kes pesitseb kirikutornides, pööninguil ja puuõõntes. Pühapäeval Hindreku talu külastavatel huvilistel on võimalus loorkakkude elu kohta rohkem teada saada.
Salapärane, samas lummav: loorkakk on kultuurmaastiku lind, kes pesitseb kirikutornides, pööninguil ja puuõõntes. Pühapäeval Hindreku talu külastavatel huvilistel on võimalus loorkakkude elu kohta rohkem teada saada. Foto: Hindreku talu

Eestimaa talud avavad sel nädalavahetusel taas oma uksed. Neile, kel puuduvad oma isiklikud maavanaemad-vanaisad, ent soov on vähemalt päevakski linna­džunglist põgeneda ja juurte juurde naasta, on avatud talude päev oodatud sündmus. Ning kel ühest päevast maaelu nautimisest, lehmade paitamisest ja parditibude imetlemisest või värske heina nuusutamisest väheks jääb, saab juba täna tuuri alustada. Mitmed talud teevad külastajatele uksed lahti kahel päeval.

2015. aastal esimesel avatud talude päeval ootas üle Eesti külalisi sadakond talu, tänavu viiendat toimumiskorda tähistaval ettevõtmisel on arvud teised – oma uksed lööb valla 310 talu ja maaettevõtet ning et kogu huviliste hulka ka võõrustada jaksaks, oodatakse enam kui pooltes taludes külalisi mõlemal nädalavahetuse päeval. Et üle-eestiline ettevõtmine iga aastaga järjest enam tuntust kogub, näitab ka aina suurenev osalevate talude ja külastajate hulk. Eelmisel aastal osales avatud talude päeval 296 talu. Ka avatud talude päeva projektijuht Kertu Kärk maaeluministeeriumist kinnitab ettevõtmise edukust. «Avatud talude päev on kujunenud väga populaarseks. Eelmisel aastal tehti taludesse näiteks 163 000 külastust ja suure huvi tõttu jooksis kokku ka avatud talude päeva veebileht.»

Käiku pannakse ka tasuta bussid, mis viivad Eesti eri paikadesse. Paraku Järvamaal tasuta buss mööda talusid ei tiiruta ning ka Tartust, Tallinnast või Rakverest väljuvad reisid on juba täitunud. Saadaval on vaid mõni vaba koht pühapäeval Kuressaarest startivale Saaremaa bussireisile. Kõige rohkem talusid on sel aastal avatud Harjumaal (45), lisaks on rohkearvuliselt esindatud ka näiteks Pärnu- (42) ja Saaremaa (32). Järvamaal ootab sel korral külalisi tosin talu ja maapiirkonnas tegutsevat ettevõtet, neist pea pooled ootavad külla kahel päeval.

Tagasi üles