Vanalinna tarvis valmib uus kaitsekord

Urmas Glase
Copy
Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Muinsuskaitseala kaitsekorra uuendusega selguvad maakonnakeskuse vanalinnale omased väärtuslikud hooned ning vaated aladele ja selle olulistele objektidele, mis teevad Paidest Paide. Muinsuskaitse Järvamaa nõuniku Karen Klandorfi selgitusel on uue kaitsekorra mõte reguleerida seda, milleks on vajadus. «Kui Tallinna või Pärnu vanalinnas peab muinsuskaitse taltsutama ehitussurvet, siis Paides ei maksa kolli karta,» sõnas ta.

Klandorfi ütlust mööda annab hoonete uuel viisil hindamine võimaluse olla reeglite seadmisel senisest paindlikum ning pöörata põhitähelepanu muinsuskaitsealale olulisimate hoonete säilitamisele ja ennistusele, et püsiks just Paidele omane ning koha identiteeti ja miljööväärtust hoidev linnasüda. «Riiklikud toetusmeetmed on olemas ja Paides on mitu kinnistut saanud pea 10 000 eurost tuge, tuleb vaid härjal sarvist haarata,» lausus ta.

Klandorf ütles kinnistuomanike rahustuseks, et uue korraga neile seatud kohustused ja hoonete restaureerimisele seatavad tingimused karmimaks ei muutu.

Tagasi üles