Järvalase tehtud film õpetab elama rahata

  • Film otsib vastust küsimusele kas Eestis saaks hakkama ka rahata
  • Peategelase teekond peegeldab hästi ühiskonda
  • Ligi paar aastat tehtud filmi jõudis intrigeeriv materjal

Filmi peategelane Mark (keskel) Eestis enda ümber rahata hakkama saavat kogukonda loomas.

FOTO: Erakogu

Neljapäeval linastub Paide muusika- ja teatrimajas järvalase Meelis Muhu ja Minna Hindi täispikk tõsielufilm «Jagada või mitte jagada». Filmi keskmes on Londonist Eestisse elama asunud Mark, kelle soov on muu maailma eeskujul eestlastele näidata, et ka ilma raha ja asjadeta on võimalik ära elada.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Produtsent Meelis Muhu ütles, et filmi ideega tuli lagedale Minna Hint, kes kohtus peategelase Margiga ja vaimustus tema mõttest luua Eestis kõige jagajate kommuun ning  näidata, et elu väljaspool kapitalismi võib samuti olla päris tore. «Mina kõhklesin, kas see kõik õnnestub, ja aimasin, et varem või hiljem põrkab Mark kokku Eesti ühiskonnast ja kultuuriruumist tulenevate takistustega,» lausus ta.

Sellele vaatamata otsustasid Hint ja Muhu, et film tuleb igal juhul sõltumata sellest, kas Margi eksperiment õnnestub või kukub läbi. Mõlemal juhul on see Muhu hinnangul lugu, mida vaatajale näidata. Seda enam, et peategelane Mark on värvikas kuju, kes suutis mitu võimatuna näivat olukorda mängleva kergusega seljatada. Ta liikus sel ajal oskuslikult mõjukates seltskondades, lõi kasulikke tutvusi ja jõudis oluliste kokkulepeteni.

Tagasi üles