Rekonstruktsioon tõendab Paide keskaegset hiilgust (1)

Urmas Glase
Copy

«Kujutage ette 16. sajandi keskpaiga vaadet Rüütli tänavalt kindlusele: valgest paekivist lõunavärav, laagerkastelli müür, selle taga veel 11 meetri kõrgune kastelli müür ja Pikk Herman. See kõik nägi välja suursugune. Nagu Jerusalemm.» Nii maalis Paidest pärit ajaloolane Kalle Kroon sõnadega vaadet, mida keskaegne paidelane võis imetleda ja mis muutus Liivi sõjaga ning haihtus järgnenud Rootsi-Poola sõjaga 17. sajandi alguseks.

Ajaloolane Kalle Kroon näitas eile raekojas esimest korda laiemale üldsusele jooniste põhjal koostatud rekonstruktsiooni Paide linnast, nagu see võis välja näha 16. sajandil enne bastionide rajamist. Veel tutvustas ta mitut avastust, millega ajaloolaste kitsam ring on kursis, kuid millest laiem avalikkus kuulis esimest korda.

Visualiseeritud rekonstruktsiooni koostamisel arvestas Kroon ka varasemate ajaloolaste arvamusi Paide kindluse keskaegse osa kohta. Samas ei ole rekonstruktsioonid päris valmis, üht-teist on vaja veel ümber kohendada, ent praegu saab vaataja esimest korda ülevaate sellest, mida Paide kindlus ja linn endast eri sajanditel tervikuna kujutasid.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles