Sisukord
Paberleht
Paberleht

Rekonstruktsioon tõendab Paide keskaegset hiilgust

4 min lugemist
  • Keskajal oli Paide Eesti alade võimsaim ja uhkeim kindlus 11meetriste müüridega
  • Leitud muinasaegne ehtekatke viitab, et vallimägi võis olla asustatud enne ordut
  • Kindlus ei asunud ainult vallimäel, vaid ulatus praeguse Puuvilja tänavani
  • Rootsi riigiarhiivist leitud Paide joonised aastast 1584 on vanimad Eestis
FOTO: Erakogu

«Kujutage ette 16. sajandi keskpaiga vaadet Rüütli tänavalt kindlusele: valgest paekivist lõunavärav, laagerkastelli müür, selle taga veel 11 meetri kõrgune kastelli müür ja Pikk Herman. See kõik nägi välja suursugune. Nagu Jerusalemm.» Nii maalis Paidest pärit ajaloolane Kalle Kroon sõnadega vaadet, mida keskaegne paidelane võis imetleda ja mis muutus Liivi sõjaga ning haihtus järgnenud Rootsi-Poola sõjaga 17. sajandi alguseks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajaloolane Kalle Kroon näitas eile raekojas esimest korda laiemale üldsusele jooniste põhjal koostatud rekonstruktsiooni Paide linnast, nagu see võis välja näha 16. sajandil enne bastionide rajamist. Veel tutvustas ta mitut avastust, millega ajaloolaste kitsam ring on kursis, kuid millest laiem avalikkus kuulis esimest korda.

Visualiseeritud rekonstruktsiooni koostamisel arvestas Kroon ka varasemate ajaloolaste arvamusi Paide kindluse keskaegse osa kohta. Samas ei ole rekonstruktsioonid päris valmis, üht-teist on vaja veel ümber kohendada, ent praegu saab vaataja esimest korda ülevaate sellest, mida Paide kindlus ja linn endast eri sajanditel tervikuna kujutasid.

17.09.2020 21.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto