rahvastikuminister, Isamaa
Terve mõistus ütleb, et sama kehtib sünnipäevapidude kohta, olgu siis laste või täiskasvanute oma. Need tuleb praegu lihtsalt ära jätta või edasi lükata.
Elus on siiski sündmusi, mida ei saa eriolukorrast hoolimata ära jätta või edasi lükata, näiteks matuseid. Sellisel juhul tuleb hoida pere- ja sõprade ring nii väike kui võimalik. COVID-19 levib väga kiiresti ja selle leviku piiramine sõltub meist kõigist. Viirus ei küsi, kas kohtume nakkusekandjaga koolis, poes või matustel. Oluline on tegutseda alalhoidlikult ja mõistusepäraselt.
Eriolukorrast tulenevaid piiranguid matustele, pulmadele ja sünnipäevadele on kindlasti keeruline järgida, kuid praegune olukord nõuab igaühelt meist tavalisest suuremat vastutustunnet kaasinimeste ees. Sooviksime ehk, et riik määraks, mitu inimest tohib matustele või pulma tulla, aga küsimus pole ju osalejate arvus, vaid igaühe vastutustundes. Üldine põhimõte peaks praegu olema: mida vähem osalejaid, seda parem.
Rahvastikuregister ja e-riik on abiks nii kodanikele kui ametiasutustele. Kasutagem seda! Riiklikus eriolukorras saab selgeks elukohaandmete tähtsus rahvastikuregistris. Oma elukohaandmeid saab kontrollida ja ajakohastada aadressil rahvastikuregister.ee. Kehtestatud eriolukorras on vaja leida viirusekandjatega kontaktis olnud inimesi ja et kehtivad liikumispiirangud nii saartel kui ka riigipiiridel, siis on oluline, et riigil oleksid Eestis elavate inimeste õiged kontaktandmed.
Elukoha registreerimine on kohustuslik, et kohalikud omavalitsused ja riigiasutused saaksid osutada oma territooriumil elavatele elanikele avalikke teenuseid ning tõhustada teabevahetust ja koostööd. Eriti tähtis on õigete andmete olemasolu kriisiolukorras liikumispiirangute kohandamisel või kui isikud peavad olema kiiresti leitavad. Seetõttu palve: viige kindlasti oma elukohaandmed rahvastikuregistris vastavusse tegelikega.