Sisukord
Paberleht
Paberleht

Kaitseala kinnistuomanikest üksikud kaasavad kaevetöödesse arheolooge

3 min lugemist
  • Paide vanalinna muinsuskaitseala hõlmab palju laiemat ala kui ainult Vallimägi
  • Rüütli tänavalt leitud müürijupp võib olla nii keskaegne linnamüür kui majaase
  • Leid on Paide esimene erakinnistult välja kaevatud omataoline keskaegne müür
  • Eile tuli Vallimäe juurest ehituselt välja jupp bastioni mullet toetavat müüri
Eile puhastas arheoloog Kalle Lange välja muuseumi-tegevuskeskuse ehituse alt paljastunud ordulinnuse bastioni XVI sajandist pärit müürijuppe. Bastioni tugimüüride leidmise tõttu tuleb nüüd plaanitud drenaaž ümber projekteerida. FOTO: Dmitri Kotjuh

Viimastel nädalatel Paide Vallimäe ümber käivad lahingud jätavad mulje, nagu peituksid keskaegsed väärtused maapõues üksnes linna kõrgeimate küngaste all. Ent Paide muinsuskaitseala piirid hõlmavad ka kordades suuremat maa-ala vanalinnas, kus nii maa peal tehtavale kui ka maapõue avamisele kehtivad erireeglid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Paidelaste teadvusse kinnistub visalt, et kunagi keskajal oli Paide uhke linn, sest Liivi ja Poola-Rootsi sõda ning vihased lahingud Kesk-Eesti teede ristumispaika kontrolliva kindluse vallutuseks pühkisid omaaegse hiilguse maapinnalt. Mida pole silmaga näha, seda poleks justkui olemas.

Muinsuskaitseameti Järvamaa nõunik Karen Klandorf ütles, et Paide vanalinna muinsuskaitsealal on enamikul kaevetöödel nõutud arheoloogilised uuringud ja seda pole nõutud üksnes seaduse rangusega, vaid uuringute läbiviimine on põhjendatud.

24.10.2020 27.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto