Spordirahvas valis parimaks orienteeruja ja suusataja

Eile õhtul Türi-Allikul Veskisillal peetud spordipeol kuulutati välja eelmise aasta Järvamaa parimad sportlased. Arvamuste lahknemisi parima mees- ja naissportlase juures eriti polnud.

Järvamaa aasta naissportlaseks kuulutati orienteeruja Evely Kaasiku, meessportlaseks sai jälle suusataja Kaarel Kasper Kõrge, parim neiu on suusataja Kaidy Kaasiku ja noormees vibulaskur Robin Jäätma.

Parimaks võistkonnaks tuli esimest korda Paide spordikeskuse 3 × 3 tänavakorvpallimeeskond. Parim meesveteran on veteransportlane Peeter Kruus ja naisveteran, nagu viimastel aastatel ikka, ujuja Merle Vantsi.

Parimaks kandideeris ligi 60 sportlast.

Järvamaa aasta naissportlaseks kuulutati orienteeruja Evely Kaasiku, meessportlaseks sai jälle suusataja Kaarel Kasper Kõrge.

Spordiorganisatsioonid ei löö kaasa

Orienteerumiskubi JOKA president Paul Poopuu ütleb Järva Teataja spordiaasta kokkuvõttes Evely Kaasiku kohta, et aasta oli nii talle kui ka teistele orienteerujatele märgiline. «Kõrghetk oli Eestis olnud maailmameistrivõistlused, mis on orienteerumismaailma absoluutne tippvõistlus,» lausub ta. «Kui mõelda klubi tipphetkedele, siis esimene oligi maailmameistrivõistlustel lühirajavõistlus, kus pärast poolte naiste katkestamist olid eestlannad hõivanud kolmikjuhtimise ja liidritoolis võis istet võtta ligi kolmeminutise eduga juhtima läinud Evely Kaasiku.»

Lõpuks sai Kaasiku 16. koha.

RR suusaklubi treener Raido Rohi märgib spordiaasta kokkuvõttes, et möödunud hooaeg oli emotsioonirikas. «Esimest korda pääses üks minu endistest õpilastest, Kaarel Kasper Kõrge, täiskasvanute maailmameistrivõistlustele,» sõnab ta.

Eelmisel aastal kuulutati aasta parimaks võistkonnaks samuti korvpallurid. Toona polnud vastast Paide Viking Windowle ennekõike esiliiga võitmise tõttu. Ka tänavu polnud liigavõit kaugel.

Paide Viking Window treener Janno Viilup ütleb, et 2017. aastale tagasi mõteldes tekivad vastuolulised tunded. «Jääb ju selle aastanumbri sisse kevadel napilt esiliiga finaalturniirilt eemalejäämine. Kahe võiduni peetavas veerandfinaalis tuli alla vanduda G4S meeskonnale,» tuletab ta meelde. «Esimese mängu Paides võitsime üheksa punktiga 80:71. Kordusmäng Tallinnas läks aga G4S meeskonnale seisuga 75:64. Kolmas, otsustav kohtumine elu ja surma peale oli põnev kuni viimase veerandaja keskpaigani. Siis sai viikingite jõud otsa ja tuli ka finaalturniirist eemale jääda. 82:70 seisuga läks finaalturniirile hoopis G4S noortemeeskond.»

Järvamaa spordiliidu tegevjuht Piret Maaring sõnas, et mõneti on parimate sportlaste konkurss omamoodi populaarsustabel. «Erinevalt paljudest teistest maakondadest tunnustame meie ühe parima asemel kolme parimat, aegu tagasi kuulutasime kategooriate kaupa välja isegi sportlaste esiviie,» selgitas ta. «Kindlasti on aasta paremate väljakuulutamine oluline üritus. See ei ole vaid sportlaste innustamiseks, see on ka aastast kokkuvõtete tegemise aeg.»

Kui näiteks parima nais­sportlase valimisel oli inimeste arvamus täiesti ühtne, siis ega ka meessportlase ja noormehe puhul hääletanute arvamused suures osas lahknenud. Spordisõprade eelistus kuulus näiteks Paide linnameeskonnale, aga spordiorganisatsioonide ja juhatuse eelistus tänavakorvpalluritele.

Sportlik pere tuleb Järva-Jaanist

Maaring selgitas, et parimad selgusid eelmise aasta lõpus kahe nädala jooksul hääletuse teel. Oma sõna said sekka öelda nii spordisõbrad, spordiorganisatsioonid kui ka Järvamaa spordiliidu juhatus. «Spordisõprade osalus hääletusel oli aktiivne. Spordifännid andsid oma soosikute toetuseks 467 häält,» täpsustas Maaring. «Spordiorganisatsioonide aktiivsus, nii parimate märkamisel kui ka väljaselgitamisel oleks võinud aga suurem olla. Osales 28, aga Järvamaal on neid registreeritud 83.»

Tunnustatuid jagus eilsele peole veelgi. Nii tunnustas Eesti Olümpiakomitee esindaja Järvamaa sportlikemat pere, kelleks sai perekond Selge Järva-Jaanist Karinult.

Piret Maaring sõnas, et tegemist on igati sportliku perega, kus sporti teevad nii lapsed kui ka lapselapsed. Peresid kandideeris tunnustusele neli.

Spordielu edendajaks sai Ambla SK suusatreener Reimo Kaasiku. Sporditegija preemia vääriliseks kuulutati viie kandidaadi seast Ambla valla spordielu edendaja Leo Matikainen.

Spordisündmuse preemia tuli Eesti tänavuse orienteerumiskalendri suurima osalejaskonnaga XXIX Suunto Games 2017 korralduse eest Kaarel Kallasele. Ka eelmisel aastal oli Järvamaa aasta spordisündmus seotud orienteerumisega, täpsemalt olid need JOKA teisipäevakud.

Orienteerumiskubi JOKA president Paul Poopuu pidas Suunto Gamesi üheks aasta tippvõistluseks Järvamaal, sest mõlemal päeval oli radadel ligi 750 orienteerujat seitsmest riigist. «Võistlus kuulus eliitklassidele ka maailma edetabelivõistluste sekka, mis seadis sellele täiendavad ja kõrgendatud korraldusnõuded,» lausus ta.

Maakonna sporditegija ja spordisündmuse preemiaga tunnustas kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp spordiinimesi, kes on 2017. aastal Järvamaal mõjutanud oma valdkonna arengut ja aidanud kaasa maakonna tuntusele.

Matikaineni esitas preemiale kohalik spordiliit ja Maaringi selgitusel mitmel põhjusel. «Võitis Ambla ju Jõu võistlustel väikevaldadest. Ka on Leo aastaid spordielu vedanud ning nüüd tõmbab ta suurvalla tekkimisega oma töid ja tegemisi tagasi,» põhjendas Maaring.

Paremate sportlaste väljakuulutamise kõrval pidutseti eilsel spordipeol Veskisillal ka Järvamaa spordiliidu 25. tegevusaastat tähistuseks ehk auhinnad anti kätte ka spordiliidu mitmevõistluse võitjatele. Pidulisi oli kesknädala seisuga kirjas oma 140.

Kultuuripreemiad, kultuuripärl ja elutööpreemia antakse kätte 7. veebruaril Türi kultuurikeskuses JOLi Järvamaa 2017. aasta parimate galal.

TUNNUSTATUD

Parim naissportlane: I Eveli Kaasiku (Järvamaa spordiliidu (JSL) preemia 500 eurot) JOKA/Türi, II Kätlin Piirmäe Koigi KJK, III Piret Viirma Kabeklubi/Paide.

Parim meessportlane: I Kaarel Kasper Kõrge (Järvamaa omavalitsuste liidu (JOLi) preemia 500 eurot) RR suusaklubi/Ambla, II Leho Pent spordiklubi Vargamäe, III Kert Piirimäe Koigi KJK/ Koigi.

Parim neiu: I Kaidy Kaasiku (JSL 300) Ambla spordiklubi, II Lisell Jäätma Türi vibukool/Türi, III Johanna Ilves KJK VIKE/Koeru.

Parim noormees: I Robin Jäätma (JSL 300) Türi vibukool/Türi, II Jarmo Kaasiku Ambla spordiklubi, III Keijo Orgvee MK Järvamaa Matimehed/Paide.

Parim võistkond: I Paide spordikeskuse võistkond 3 × 3 tänavakorvpall (JSL 500), II JOKA võistkond Türi, III Paide linna kabevõistkond Paide.

Parim naisveteran: Merle Vantsi Türi.

Parim meesveteran: Peeter Kruus Türi.    

Spordielu edendaja: Reimo Kaasiku (JOL 500) Aravete.

Sportlikum pere 2017: perekond Selge Järva-Jaanist Karinu külast.

Maakonna sporditegija 2017: Leo Matikainen (Kultuurkapitali preemia 1000 eurot).

Maakonna spordisündmus 2017: XXIX Suunto Games 2017 Valgehobusemäel (kultuurkapital 1000).

Tagasi üles