Skip to footer
Saada vihje

Saagi päästmiseks käib kastmine 24/7

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Piia ja Meelis Tiigemäe on õunaaeda voolikutest terve veesüsteemi ehitanud, et saak põua tõttu ei häviks.
  • Pererahvas kastab ka õunapuuaeda, sest puujuured ei saa enam niiskust kätte
  • Üks kahest kaevust võib lähiajal kuivaks jääda

Möödunud laupäeval kallas Paides nii palju vihma, et tänavad jäid vee alla ja kultuurikeskuse parklas toimunud laat lõppes enne õiget aega, sest seal oleks saanud ringi liikuda üksnes kummikutega.

Järvamaal Järva vallas Märjandi külas elav Rebase talu perenaine Piia Tiigemäe käis, pea kuklas, oma maadel ringi ja vaatas, kuidas tumedad pilved silmapiirile kerkivad. Korralikku vihma pole sealmail tulnud juba ligemale poolteist kuud ja suur osa pererahva ajast on kulunud taimede kastmisele.

«No nüüd tuleb ja kastab maa ära,» lootis ta. Lootuseks see aga jäigi, vihmapilved tiirutasid ümber Märjandi küla, kuid loodetud leevendust sinna ei toonud.

Nii ei jäänudki Rebase talu rahval muud üle kui autole hääled sisse ja poodi voolikutevaru täiendama.

Kui suve algul oli talupere ametis kartuli- ja köögiviljapõldude kastmisega, siis nüüd tuleb ka suurt õunapuuaeda kasta, sest muidu pole saaki loota.

Peremees Meelis Tiigemäe selgitas, et maa on nii sügavalt kuiv, et ka puujuured ei saa enam niiskust kätte ja see tähendab, et õunad kukuvad toorena puu otsast alla.

Tiigemäe ütles, et praegu kastetakse nende talus ööpäev läbi. Nagu metsatulekahju – voolikuid veetakse ühest kohast teise, et taimedele minimaalnegi niiskus tagada.

Pea kohale ähvardavad koguneda aga juba uued murepilved, sest vett ammutatakse kahest kaevust, millest üks võib peagi kuivaks jääda.

Kui õunapuuaeda polnud vaja veel kasta, kulus Rebase talus kartuli ja köögivilja kastmiseks päevas umbes kaks tonni vett. Kui palju praegu ööpäevaga voolikutest vett läbi käib, ei oska nad enam kokkugi arvutada.

Tiigemäe selgitas, et kuivus on tema kodukandis nii suur, et ühest korralikust vihmasajust suurt abi polekski. «Nüüd peaks juba kolm või neli päeva jutti sadama,» sõnas ta.

Ükski ilmaportaal sellist õnne aga ei ennusta.

Öeldakse, et iga halva asja juures on midagi head, ja nii tasub kodumaiste õunte fännidel juba järgmisel nädalal sammud turgudele seada.

Tiigemäe selgitusel saavad esimesed suveõunad juba valmis ja nädalavahetusel või hiljemalt järgmisel nädalal sõidavad nad turule lisaks köögiviljakoormale ka esimeste õuntega. Esimesena valmivate õunte seas on ka eestlaste vaieldamatu lemmik «Martsipan».

Õunad saavad tänavu küll varem valmis, kuid kastmisest hoolimata jäävad tavapärasest väiksemaks. Et puid mitte liigselt koormata, on Rebase talus puudelt väikeseid ja tooreid õunu ära võetud, et puu suudaks väiksema saagi valmis kasvatada.

Kommentaarid
Tagasi üles