Saada vihje

Tarbijakaitseamet hoiatab postimüügifirma eest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Andrus Eesmaa / Järva Teataja

Postimüügifirma IMP Balticu «tasuta» saadetised toovad tellijatele kaasa pikaajalisi rahakohustusi.

IMP Baltic saadab e-postiga reklaamkirju, milles lubab adressaatidele tasuta toalillede teemalisi infomaterjale ja kingitusi. Sellise saadetise vastuvõtu järel hakkab tellija saama iga kuu tasulisi pakke, hoiatas tarbijakaitseamet.
E-kirjas on välja toodud kaupleja andmed ja kodulehe aadress, kuid puudub igasugune viide ja info selle kohta, et «tasuta» saadetise tellimisega seob tarbija end pikaajalise tellimusega.
Tellija hakkab iga kolme-nelja nädala tagant saama pakke maksumusega 6,49 eurot.  Tarbijakaitseameti teatel võib niisuguse info mainimata jätmist lugeda eksitavaks kauplemisvõtteks, mida kasutada on keelatud.
Ametile laekunud pöördumistest on ka selgunud, et IMP Baltic on reklaamkirju saatnud adressaatidelt eelnevat nõusolekut küsimata ja kirjas ei anta inimestele võimalust soovimatutest pakkumistest edaspidi loobuda. Selline käitumine on samuti seadusevastane.
Kaupleja tagastamise eest raha nõuda ei tohi
Neile, kes on IMP Balticult tutvustava paki juba tellinud, kuid ei soovi edaspidi iga kuu tasulisi saadetisi, soovitab tarbijakaitse esimesel võimalusel saata firma e-postile avaldus järgnevatest pakkidest loobumiseks.
Loobumist esitada on aega kümme päeva pärast tutvustava paki kättesaamist. Kui inimene saab tutvustava paki, mida ta ei soovi endale jätta, tuleb see kinniselt tagasi saata ja teha avaldus edasistest pakkidest loobumiseks. Paki tagasisaatmise eest kaupleja raha nõuda ei tohi.
See teema on paidelasele Mari Mägile tuttav. Ka tema langes eelmisel aastal postimüügifirma  saadetud pakkumise ohvriks.
Mägi leidis postkastist ümbriku, milles pakuti võimalust tellida iga kuu kataloogi «Loomariigis». «Esimese nii-öelda tutvumispaketi eest ei pidanud tasuma ja lisaks pakuti kingituseks väikest seljakotti. Et mul oli just seljakotti vaja, saatsin oma andmed ära ning märkisin ka, et edaspidi ma kataloogi tellida ei soovi. Sellest hoolimata leidsin postkastist ka järgmisel kuul pakiteatise,» meenutas ta.
Firma saatis Mägile veel mitu pakki, mille tema omakorda saatis need lahti tegemata tagasi. «Peale  «Loomariigis» kataloogile saabus veel mitme teemakataloogi pakkumisi, aga mingil ajal jäid need ära,» lausus ta.
Maksenõudeid IMP Baltic Mägile õnneks ei saatnud, ent küllalt tülikas oli kogu juhtum talle siiski.
Liitudes tutvu põhjalikult tingimustega
Samasugust muret on kurtnud ka need, kes on liitunud Suure Eesti Raamatuklubiga (SERK). Kirjastuse Varrak hallatava klubi reeglite kohaselt valitakse iga kuu välja nn klubiraamat, millest loobumiseks peab liige sellest teada andma, aga kui ta seda ei tee, saadetakse raamat koju.
Probleem tekib siis, kui inimene jätab raamatu mitmel korral välja ostmata ning raamatuklubi nõuab talle koju saadetud raamatute eest  postikulude maksmist.
Raamatuklubiga liitudes annab inimene oma kinnituse, et on tutvunud ja nõus raamatuklubi reeglitega. Reeglites on muuhulgas kirjas, et SERK jätab endale õiguse esitada postikulu arveid 3,83 eurot korra eest neile klubiliikmetele, kes on korduvalt jätnud raamatupaki välja ostmata. Mis tähendab, et kui inimene on unustanud klubiraamatust ära öelda ja raamat talle ikkagi saadetakse ning ta seda siiski ei soovi, on raamatuklubil õigus sisse nõuda postikulud.
Tarbijakaitseamet on seisukohal, et SERK võib postikulude tasumist nõuda, sest enne klubiga liitumist tuleb tarbijal lugeda liitumistingimusi ja nendega nõustuda. «Klubiga liitumisel teeb tarbija raamatutele tellimuse, seega ei saa raamatute kojusaatmist käsitada tellimata asja saatmisena, vaid tegemist on tarbija tehtud tellimuse täitmisega,» selgitas ameti kommunikatsiooniekspert Siiri Erala.
Erala märkis, et SERKiga liitumine on vabatahtlik ning tarbija on kohustatud põhjalikult tutvuma liitumisreeglite ja tingimustega. «Samuti on liitumistingimustes kirjas, kuidas raamatutest ilma lisakuludeta loobuda, ja kui tarbija ei soovi enam raamatuid, saab ta SERKist välja astuda,» lisas ta.

Kommentaarid
Tagasi üles