Türi kõneleja ajaloohuvi tekitasid vanad pildid


Mai viimasel pühapäeval selgus giidikonkursi «Türi kõneleja 2011» viimases voorus, ringkäigus koos hindajate ja huvilistega oma valitud marsruudil, kes on esimene tiitlisaaja.
Järvamaa giidide ühenduse juhatuse liige Ülo Ormus märkis, et giidide ühenduse väljatöötatud juhendi järgi võttis mõõtu neli türilast.
Türi majandusgümnaasiumi saksa keele õpetaja Leelo Kivirand tegi ringkäigu kodukooli ümbruses ja majaski. Jutule keeras teise kandi jalutuskäik Lokuta mõisaparki.
Asta Viigipuu on algust teinud kunagise Paide EPT ajaloo tutvustusega, millesse pikkis lapsepõlvemälestusi ja tõestisündinud seiku.
Aare Allman viis kuulajad aastatesse enne Teist ilmasõda, kui Konsumi-esises parklas, toonasel turul nosisid lasipuude külge seotud hobused peakottidest ristikheina.
Veel teadis ta rääkida lugusid Alliku mõisa hobusetallist elik praegusest ehitustarvete kauplusest ja Järva tarbijate ühistu alguspäevadest.
René Viljati ringkäik põhines Eesti fotoajalool, mis on nurkapidi seotud Türi linna Aia, Kaare ja Vainu tänava piirkonnaga.
Kandiga, mida rahvasuu kunagi Näljakülaks kutsus, aga mille fotograafist kandlemeister Avelinus-Friedemann Tõnisson Pillikülaks ümber ristis ja Viljat vähemalt viie tuntud fotograafiga (Mats Tõnisson, Avelinius-Friedemann Tõnisson, Gustav Essenson-Eensoo, Ado Treufeldt ja Arnold Tõnnisson) seotuse tõttu koguni Pildikülaks nimetas.
«Türi kõneleja 2011» laureaadi nime kannab žürii otsusel sellest päevast René Viljat, kes tunnistas, et osales 1990ndast aastast türilasena eelkõige kohustundest. «Kogu huvi ajaloo vastu on mul seotud fotograafiaga,» selgitas ta. «Vanu pilte kogudes tahan ikka teada, kus pildil olev objekt asub. Mul on ka sada protsenti Türi vaateid, aga ma pole suutnud kohta üles leida.»
Viljat märkis, et konkursi teema valis ta endale kodusema, sest on nende viie fotograafi tegevusega Türil vägagi tuttav. «Nad olid ses väikeses kvartalist suhteliselt tuntud tegijad ja kõik mahtusid Türi linna ära,» lausus ta. «Rahvas tunneb kanti jah Näljakülana, Pilliküla nimi populaarsust ei kogunud.»
Viljat tunnistas, et giidiks õppinud ta ei ole, aga teab omast käest, et püstijalu inimesed kuivi fakte kuulata ei taha. «Tuleb ikka sõud ka juurde teha,» märkis ta.
Päris esimene etteaste linnas Viljatile seekordne siiski polnud. «Varem on Türi muuseum neid jalutuskäike linnas korraldanud, olen objekte tutvustanud kesklinnas ja siis käinud ka kaugemal,» ütles ta.
Kas «Türi kõneleja 2011» laureaadid tiitel teda nüüd millekski kohustab, seda Viljat öelda ei osanud. «Kel huvi on, eks nendega võin uue ringkäigu ette võtta,» lubas ta. (JT)

    Tagasi üles