Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kooli teevad kauniks ühistegemised

Järvamaa kauni kooli auhinna kätteandmisel esinesid külalistele laululapsed, seljas rahvarõivaid, mida aitasid õmmelda vanemad ja õpetajad. FOTO: Andrus Eesmaa / Järva Teataja

Paljud õppeasutused ei saa rõõmustada laululaste rahvarõivaste, kodutütarde ning rohkete koostegemiste ja ürituste üle nagu Retla kool, mille eest võttis ta üleeile maavanemalt vastu kauni kooli auhinna.

Auhinna kätteandmise ajal kostis kõige kõvem aplaus ja rõõmuhõiskeid saali tagaotsast, kus seisid Retla kooli õpilased ja õpetajad.
Auhind on tunnustus kogu kooliperele, sest ilma nende ühistegevuseta poleks olnud ka kauni kooli konkursil midagi ette näidata.
Vanemad ja õpilased õmblesid rahvarõivaid
Hindamiskomisjoni liige, maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peainspektor Anne Viljat lausus, et Retla kooli puhul torkas silma ühtsus ja koostegemine. «Talgutel korrastatakse ühiselt maja ümbrust, korraldatakse kõiksuguseid näitusi, ehitatakse pesakaste, kogutakse vanapaberit ja palju muud,» loetles ta.
Kooli üheks tugevuseks nimetas Viljat rahvakultuuri hoidmist ja väärtustamist. «Väikse kooli puhul on tubli saavutus, kui on olemas nii mudilas- kui ka lastekoor, võetakse osa nii suurest kui ka Järvamaa laulupeost,» selgitas ta. «Südantsoojendav oli, et lauljad on pandud rahvarõivastesse, mida aitasid teha vanemad ja õpetajad.»
Nii seisidki eile kauni kooli auhinna kätteandmisele tulnud külaliste ees lauljad, seljas Türi kihelkonna rahvarõivad, mille tegemiseks kirjutas kool projekte.
Viljat kiitis kooli isamaalist kasvatust ja kodanikuhariduse andmist, millele aitavad palju kaasa kodutütarde ja noorkotkaste rühmad, mis ei tegutse sugugi kõigis maakonna koolides.
Kodanikujulgust sisendavad õpilastesse kõnevõistlused. «Valla poolt on esile tõstetud, et Retla õpilased on alati väga aktiivselt osalenud valla sünnipäeva nädalal korraldatud konkurssides, mis näitab, et kool väärtustab koduvalda,» lausus Viljat.
Üks Retla kooli nii-öelda firmamärgiks saanud üritus on maakonna paremate kaarditundjate võistlus.
Kooli juht Jaanus Roosileht lausus, et tiitlit pälvida on õpilastele ja õpetajatele oluline.
Roosileht tunnistas, et midagi eraldi kauni kooli tiitli saamiseks tehtud siiski pole, projekti said kirja igapäevategemised. «Meil juhtub ja sünnib väga palju põnevat ja huvitavat,» lisas ta.
Roosileht tõi näiteks pereõhtuid, kus on käinud esinemas värvikaid tegelasi (Rauno Pehka), pidulikke vabariigi aastapäeva tähistamisi.
Tihe on koostöö vilistlastega, kes on Retlas esinenud ja toetanud kooli ettevõtmisi. Näiteks on õpilastega kohtunud Toivo Asmer koos oma võidusõitjast poja Markoga.
Sündmuste- ja tegevusterohke koolielu Roosilehe väitel õppetööd ei sega. «Selle kohta on hea vanasõna: «Kes teeb, see jõuab»,» lisas ta.
Auhinnaraha kasutuse mõtteid pakuvad õpilased
Tiitliga sai kool auhinnaks 23 000 krooni. Roosileht märkis, et ootab õpilaste ettepanekuid, kuidas raha kasutada. «Mõte on selles, et võimalikult palju õpilasi saaks auhinnast osa,» sõnas ta.
Kuuenda klassi õpilane Hanna Marrandi ja seitsmenda klassi õpilane Hannela Nordlund leidsid Retla koolil mitu head omadust. «Meil on väike kool, õpetajad saavad aidata, kui midagi on vaja,» lausus Hannela.
Koolis õpib 78 õpilast.
Hanna lisas, et heaks teeb kooli see, kui õpetajad on sõbralikud ega vaata õpilastele ülevalt alla, nii see Retlas ka on.
Tegemist jagub neil koolis küllaga ja üritused on samuti huvitavad. Hannela tunnistas, et tema lemmik on tüdrukute nädal, mil on ka nobenäpuvõistlus.

TEAVE
Järvamaal on kauni kooli konkurssi korraldatud neli korda.
2007. aastal tunnistati maakonna kauneimaks kooliks Roosna-Alliku põhikool, 2008. aastal Laupa põhikool, kes osutus üle-eelmisel õppeaastal ka Eesti kauneimaks kooliks. Eelmisel aastal võitis tiitli Koigi põhikool.

07.12.2021 09.12.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto