Sisukord
Paberleht
Postimees

Ornitoloogide väitel hävitab nüüdisaegne põlluharimine loodust

3 min lugemist
Ornitoloogide ütlust mööda hävitab putukatõrje lehetäid, kelle puudumise tõttu kaovad põldpüüd ehk nurmkanad. FOTO: Elmo Riig/ Sakala

Ornitoloogid Jaanus Aua ja Olav Renno on seda meelt, et tänapäevane euroopalik põllumajandus on keskkonnavaenulik ja hävitab Eesti liigilist mitmekesisust.

Tellijale Tellijale

«Asjad on palju hullemad kui Vene ajal, mil, jumal tänatud, ei olnud tootmisressurssi keemias,» ütles Renno. «Põllumajanduse kemiseerimine oli toona väga viletsal järjel, seetõttu oli loodus rikkam. Nüüd oleme jõudnud selleni, et putukatõrjet tehakse vilja kasvamise ajal kaks korda: esmalt orasele ja siis enne pea loomist. Seega tapetakse kõik putukad alates pisikestest lehetäidest ja lõpetades lepa­triinudega.»

Renno ütles, et lehetäide puudumise tõttu kaovad näiteks põldpüüd ehk nurmkanad. «Nurmkanatibud söövad esimese nädala jooksul peaaegu ainult lehetäisid, paraku neid enam ei ole. Putukapuudus valitseb ka nendes metsades, kus tehakse kahjuritõrjet, ning metsise ja tedre perekonnad jäävad toidupuudusse,» selgitas ta. «Samal ajal söövad neid linde nugised ja kährikkoerad, kelle arvukus on liiga suureks kasvanud. Tedretibud hakkavad lendama nädalavanusena, aga enne seda nuhitakse nad välja ja süüakse ära.»

02.06.2020 04.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto